Daha iyi bir deneyim için lütfen tarayıcınızı Chrome, FIREFOX, Opera veya Internet Explorer 'a değiştirin.
Türk İnsanı Neden Emlak Alır?

Türk İnsanı Neden Emlak Alır?

Yetiştiğimiz toplumun örf, adet, gelenek ve görenekleri kültürümüzü oluştururken, yaşadığımız ve yaşattığımız kültürün edindirdiği birçok alışkanlık ortaya çıkmaktadır. En vazgeçilmez alışkanlıklarımızın başında mal varlığına sahip olmak gelmektedir. Çocuklar yetiştirilirken, gençler evlendirilirken ve yetişkinler çalışırken, öncelikleri sıralandığında; büyümek, okumak, adam olmak, meslek sahibi olmak, evlenmek, ev ve araba almak olarak devam eder.

Bunun nedenleri büyük ihtimalle, atalarımızın yokluk zamanlarda çektikleri sıkıntılar ve kötü deneyimlerdir. Savaşlar sırasında halk az ile yetinmeyi, yok demenin ne demek olduğunu, bir şeylere sahip olabilmeyi tecrübeyle yaşamış ve bunu alışkanlık olarak nesilden nesile aktarmışlardır.

Kısıtlı imkanlar ile yaşamayı akabinde yokluğu bilerek yaşayan bir toplumun torunları olarak devam eden günümüz insan kitlesi yaşam amaçları arasında sıralanan ev almayı bir görev olarak benimser. Bir ev, daire sahibi olabilmek için tüm çabasıyla çalışır. Öyle ki; düğün, dernek, kız al ve kız ver olgularında evin alınmış olması, alınacak olması çok büyük bir öneme sahip olmaktadır. Günümüz şartlarında zarara uğratmadığı hatta her geçen gün değer kazanan bir sektör olan emlak piyasası artık bu geçmişten gelen güven amaçlı alım alışkanlığını bir yatırım aracına dönüştürmüştür.

 

İnşaat Sektörü

En kazançlı yatırım aracı olarak görülen emlak piyasası, özellikle Türk toplumunda inşaat sektörünün yukarı yönlü ivme kazanmasıyla emlak satış değerlerini düşerek alım gücünü kolaylaştırması nedeniyle tercih edilmektedir. İnşaat sektörünün hızla büyümesinin alt nedenleri arasında kaçak yapılaşma, alt yapı düzensizlikleri, imar durumları ve özellikle devlet teşvik parametreleri rol oynamaktadır. Günümüz şartlarında ise kentsel dönüşüm projeleri bu büyümenin neden ve sonuçlarından bir diğeri olarak sıralanabilir.

 

Kira Bedelleri

Mesken, konut, dükkân ve iş yeri kira bedellerinin yükselmesi bunun aksine banka kredi faizlerinin düşük olması kişileri kira ödemek yerine emlak alımına ve mal sahibi olmaya iten nedenler arasındadır. Toplumsal verilerle inceleme yapıldığında ise, manevi değerleri oldukça yüksek olan Türk toplumu ölüm – miras – soy devamı unsurlarına ayrı bir önem verip edinilen mal varlıklarını çocuklarına, torunlarına bırakılacak birer miras gözüyle bakmaktadırlar. Diğer toplumlardan bizi ayırarak emlak alımını öne çıkaran nedenlerden biri de bu maneviyat duygusu olarak belirtilebilir.

0/5 (0 Oy)

yorumunuzu bırakın


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkan
Top