Daha iyi bir deneyim için lütfen tarayıcınızı Chrome, FIREFOX, Opera veya Internet Explorer 'a değiştirin.
Performansı Düşen Arabanın Tamiri

Performansı Düşen Arabanın Tamiri

Otomobillerde performans düşüklüğünün ana sebepleri arasında hava yakıt ayar sorunu, ateşleme sorunları, meme tıkanması, karbüratör kirlenmesi, motor yağının kalitesiz olması veya da çok kirlenmiş olması, yakıtın kalitesiz olması, hava filtrelerinin tıkalı olması, supap ayarlarının bozulması, teker balyalarında veya akslarda sorunların olması aracın performansında düşüş meydana gelir.

Araç sahipleri genel olarak araçlarının yokuşlarda performansında düşüklük olduğundan şikayet ederler. Araç düz yolda giderken performansında herhangi bir düşüklük gözlenmez. Veya da aracın üzerindeki yükün fazla olması aracın performansında düşüklük meydana gelir. Aracın performansının düşüklüğünü genelde düz yolda giderken hissedilir. Araç eğer düz yolda giderken çekişinde bir düşüklük varsa aracın tamiri söz konusudur.

Aracın performans düşüklüğünün birçok nedenleri olabilir. Araba sahipleri bu sorunun giderilmesi için aracın birçok parçasında tamir veya değişimler yapıyorlar. Bu sorunun teşhisinin koyulması için aracın tüm kontrollerinin yapılması lazımdır. Bu iş için ise aracı usta bir tamirciye veya yetkili bir servise götürmekte fayda vardır.

Performansı Düşen Araç İçin Yapılması Gereken Tamir Veya Değişimler

Performans Lastikleri Takılmalı

Lastiklerin yol tutuş özellikleri, sürtünme katsayısı ve fren mesafesini azaltıcı etkileri bulunuyor. Bu nedenle araca performans lastikleri takıldığında sürtünme katsayısı azalacağından dolayı aracın performansında ve yakıt tüketiminde fayda verecektir.

Hava Filtresinin Değişmesi

Aracın motoruna giren havanın miktarı, motorun çalışmasını etkileyeceğinden performansında bir düşüklük hissedilecektir. Motora giren hava miktarının az olmasından dolayı silindire alınan yakıtın da havayla aynı orantıda olması lazımdır. Bu nedenle daha fazla hava daha fazla yakıt gerektirir ve buda performansa olumlu etki eder. O yüzden aracın hava filtresinde bir değişim olması gerekir. Birçok model araç için hava filtresi kitleri bulunmaktadır. Bu kitlerin kullanılması ile araca daha fazla hava girişi sağlanabilir.[/vc_column_text]

Performans Hava Filtre Kiti

Dereceli Eksantrik Mili Değişmesi

Eksantrik mili aracın motorunun çalışması esnasında emme ve egzoz supaplarının açılıp kapanmasını sağlıyor. Dereceli eksantrik milinin görevlerinden biri de subapların açılıp kapanma zamanlarını uzatarak, yanma haznesine alınan yakıtın hava karışımlarını daha fazla almasını sağlıyor. Ve böylece daha fazla miktarda hava ve daha fazla miktarda yakıtla patlama şiddetleri artıyor ve aracın performansında değişim oluyor. Bu parçanın bozulması sonucunda aracın performansında düşüklük hissediliyor.

Dereceli Eksantrik Mili

Chip Tuning Yazılım

Bu yöntem aracın performansını artırmak için aracın beyni ile bağlantılı bir modifiye işlemidir. Genelde tüm araçlarda kullanılan (Motor Kontrol Ünitesi) ECU otomobili elektronik olarak yönetir. Motor kontrol ünitesinde bulunan bu çip, aracın oksijen, hız, yakıt gibi bazı değerlerini analiz ederek motora en uygun gücü sağlamaya çalışır. İşte bu çip üzerinde yazılımsal olarak modifiye yapılması sonucunda araçta bir performans yükselmesi meydana gelir. Özellikle dizel araçlarda yüksek beygir ve tork artışı sağlanmaktadır.

0/5 (0 Oy)
yorumunuzu bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top