Daha iyi bir deneyim için lütfen tarayıcınızı Chrome, FIREFOX, Opera veya Internet Explorer 'a değiştirin.
Nasıl Araba Kullanmayı Öğrenebilirim?

Nasıl Araba Kullanmayı Öğrenebilirim?

Araba Kullanmadaki Temel Hususlar

Araba kullanmak bir anda öğrenilecek bir uğraş değildir. Belirli bir zaman gerektiren, belirli bir eğitim gerektiren ve soğukkanlılık isteyen bir iştir. Bu uğraştaki temel unsurlardan birisi soğukkanlılıktır. Sürücü araç kullanırken asla heyecan yapmamalıdır. Karşılaşacağı sorunlarla sakin bir şekilde yüzleşmeli ve çözüme kavuşturmalıdır. Eğer heyecan yapıyorsa kesinlikle araba sürme işine bulaşmamalı öncelikle heyecan kontrolünü halletmelidir. Soğukkanlı ve sakin olduktan sonra bir diğer temel unsur ise de kesinlikle deneyimdir.

Sürücü kalabalık trafiğe çıkmadan önce mutlaka yanında bir eğitmen veya usta şoförle deneme sürüşleri yapmalı ve ta ki kendinden emin olup ve eğitmenlerinden de onay alıncaya dek sürüşlere devam etmelidir. Böylece sıcak trafiğe çıkmadan önce tecrübe kazanmış ve bir anlamda ustalaşmış olur. Bir başka unsura değinecek olursak oda kendi oto kontrolümüz diyebiliriz. Kendine hakim olamayan, gerek araç başında hız kontrolünü gerekse de trafikteki diğer sürücülerle olan iletişimdeki sinir ve öfke kontrolünü sağlayamayan kişi öncelikle bu sorunlarını halletmelidir. Ne kadar usta olursa olsun ne kadar tecrübeli ve yaşı geçmiş olursa olsun öncelikle bu oto kontrollerini halletmesi gerekir.

Araç Başında Unutmamamız Gerekenler

Sinir kontrolünü ve kurallara uymayı kendine ilke edinmeli hata gerekirse uzman yardımı almalıdır. Sürüş sırasında kesinlikle fevri kararlar almamalı trafikteki diğer sürücüleri de düşünmeliyiz. Bize korna çalan veya bağıran sürücülere aynı şekilde karşılık vermek yerine daha sakin ve suhulet içinde karşılık vermemiz gerekir. Araç başında dikiz aynamızı kontrol etmenin yanında yan aynalarımızı da kontrol etmeyi unutmamalıyız.

Araba Kullanmayı Öğrenmenin Pratik Yolları

Araba Kullanmayı öğrenmenin birçok yolu mevcuttur. Bunlardan en basitlerinden bahsedecek olursak öncelikle sürücü kurslarında verilen eğitimlerden başlayabiliriz. Ülkemizin her şehrinde hatta günümüzde ilçesinde dahi bulunan sürücü kursları ehliyet almadan önce veya sonra bireylere eğitim vermektedirler. Yeni gelen yasal düzenlemeyle de araba ehliyeti alan bir birey eğer kendinde trafiğe çıkacak o yetkinliği göremiyorsa ehliyet aldığı sürücü kursuna gidip ehliyet aldığı halde yine de tekrar eğitim alabilecek. Sürücü kurslarından başka yollardan bahsedecek olursak bir diğer yol tabi ki trafiğe kapalı yollarda sürüş eğitimi yapmaktır.

Bu sürüş eğitimlerinde yanımızda mutlaka bir eğitmen olmalıdır. O eğitmen yardımıyla araba sürüş tekrarları yaparak kendimizi geliştirebiliriz. Araba kullanmayı öğrenmenin bir başka yolu da internet üzerinden eğitimler almaktır. Günümüz teknolojisinde neredeyse bütün konularda eğitimler verilmektedir. Gerekli görüntülü gerekse de yazılı olarak teorik olarak bilmediklerimizi veya merak ettiklerimizi internet üzerinden giderebiliriz. Tabi ki dediğimiz gibi sadece teorik kısımda merak ettiklerimizi bu yolla öğrenebiliriz.

0/5 (0 Oy)

yorumunuzu bırakın


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top