Daha iyi bir deneyim için lütfen tarayıcınızı Chrome, FIREFOX, Opera veya Internet Explorer 'a değiştirin.
İnşaat Projelerine Nasıl Başlanır?

İnşaat Projelerine Nasıl Başlanır?

Günümüzde birçok kimse inşaat yapmak istemektedir. İnşaat projeleri yapmak isteyenler için öncelikle proje yapılmadan önce arsa ile ilgili yapılması gerekenler vardır. Öncelikle inşaat yapılacak arsa veya parselin bulunması ve bu arsada imar durumunun öğrenilmesi gerekmektedir. Bunun için belediyelerdeki Tapu ve Kadastro bürosuna giderek inşaat yapılmasını istenen yerin imara açık olup olmadığı veya kaç katlı bir binaya izin verileceğini öğrenmeniz ve bununla ilgili belge almanız gerekmektedir. Eğer inşaat yapacağınız parselde bir bina varsa veya yan parselinde bina bulunuyorsa, arsa tecavüzü denilen arsaların bir birinden toprak parçası alması durumunun olup olmadığını kontrol ettirmeniz gerekmektedir. Bunun için ayrı bir dilekçe doldurup belediye görevlilerinin ölçüm yapması için başvuru yapılmalıdır.

Proje Öncesi Yapılması Gerekenler

Tapu ve Kadastro’da imar durumu öğrenildikten sonra eğer inşaat projesi yapılacak yerde bina varsa o binanın yıkım işlemleri yapılmalıdır. Bu işlemler için öncelikle SGK’ dan esas işveren adı altında iş yeri dosyası açılmalıdır. Ardından belediyeye yıkım ve kazı için başvuru yapılmalıdır. Belediyeye başvuru yapılmadan önce inşaat yapılacak bölgenin bağlı olduğu muhtarlıktan, binada kimsenin oturmadığına ve boş olduğuna dair yazı alınmalıdır. Aynı zamanda binadaki aboneliklerin kapattırılması gereklidir. Yıkım ve kazı ruhsatı alınmalı ve harçları yatırılmalıdır. Proje yapılacak yerin yanında binalar var ise verilebilecek zararlar için risk sigortası da yaptırılması gerekmektedir. Aynı zamanda yıkım hafriyatının döküleceği yer için belediye ibrazı ve trafik müdürlüğünden izin alınması gerekmektedir. Bu işlemlerin ardından inşaat alanında bulunan binaların yıkımı başlatılabilir.

Proje Aşamaları Nelerdir?

Proje yapılacak yerdeki binalar yıkıldıktan sonra veya bina yoksa öncelikle proje çizimi için zemin etüdü yapılması ve jeolojik raporu hazırlanmalıdır. Bir harita mühendisinin ölçüm yapması tevhid ve ifraz işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Bu ölçümler nasıl bir temel atılacağı hakkında karar verilmesinde kullanılır.

Bu işlemler göz önüne alınarak bir mimarın mimari proje çizmesi gereklidir. Ardından İnşaat mühendisinin statik proje çizmesi gerekmektedir. Aynı zamanda yapılacak binanın türüne ve büyüklüğüne göre zemin iyileştirme çalışmaları, mekanik tesisat projesi, elektrik tesisat projesi, harita teknik uygulama sorumluluğu da gerekmektedir. Bu projelerin hazırlanmasından sonra projelerin hepsinin onaylatılması gerekmektedir. Bu projelerin onaylatılmasının ardından son aşama olarak yapı denetim şirketlerinden biriyle anlaşıp yapı ruhsatı alınması gerekmektedir.

 

0/5 (0 Oy)

yorumunuzu bırakın


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkan İlanlar
Top