Daha iyi bir deneyim için lütfen tarayıcınızı Chrome, FIREFOX, Opera veya Internet Explorer 'a değiştirin.
  • Giriş
  • Kayıt

Blog Detay

İkinci El Araba Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İkinci El Araba Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Araba, zamanın ilerlemesiyle birlikte lüks olmaktan çıkarak ihtiyaca dönüşmüştür. İnsanlar seyahat ederken, bir yerden bir yere giderken hatta ticaret amacıyla araba kullanmaya ihtiyaç duymaktadır. Araba alım satımı ise ihtiyaçlar dahilinde gerçekleştirilmektedir. Örneğin geniş bir aile için geniş bir araca ihtiyaç duyulurken bekar bir kişinin kullanacağı araç daha küçük çapta düşünülebilir. Ticaret amacıyla araba satın almak isteyenler ise transitlere yönelmektedir.

Araba piyasasının canlanması ve fiyatların yükselmesi arz talep dengesini değiştirmektedir. Sıfır araba alım satımında son yıllarda yaşanan gerileme müşteri potansiyelini ikinci el araçlara yönlendirmiştir. İkinci el araba almak ise müşteriler tarafından şans olarak değerlendirilmektedir. Ancak belli hususlara dikkat edildiği taktirde kaliteli ve uygun fiyatla ikinci el araba almak mümkündür.

Araç Arıza Kayıtlarına Dikkat Edilmelidir!

İkinci el araba alırken kaza yapmamış araç almak her zaman ön planda tutulmaktadır. Ancak her müşteri kendi bütçesine uygun standartlarda araba satın almaktadır. Bütçesi yeterli gelmeyen müşteriler piyasada daha uygun fiyatlara satışa sunulan kazalı araçlara yönelebiliyor. Kaza yapmış araçlarda da belli hususlara dikkat edilmediği taktirde ortaya daha büyük masraflar çıkmaktadır.
Bu sebeple ilk olarak aracın kaza kaydı incelenmelidir.

Aracın kilometresinin orijinal olup olmadığı oldukça önemlidir. Ayrıca ciddi kazalarda ön üç parça tamir edilmiş ve boyanmış olmaktadır. Bu durum ilerleyen dönemlerde büyük problemlere sebep olabilir. Ciddi kaza geçirmemiş ve lokal bölgelerde gerçekleşen tamirler aracın problemsiz kullanılmasını sağlamaktadır. Aracın kapısında meydana gelen kaza ve boya aracın kullanılması açısından herhangi bir problem oluşturmaz. Problem kapı gibi lokal bölgelerdeyse aracı satın alabilirsiniz.

Kazalı Araçlarda Değer Kaybı

Ciddi kaza görmüş araçlarda aracın ana iskeleti zarar görmektedir. Hava yastıkları açılmıştır. En önemlisi tamir iyi yapılmamışsa ilerleyen dönemlerde problemlere sebep olabilmektedir. Bu sebeple aracın kaza durumu değerlendirilmesi detaylı olarak yapılmalıdır. Bu araçlar değerinden çok daha alt fiyatlara satışa sunulmaktadır.

Aracın pert kaydına ulaşmak adına sigorta acentelerine başvurmak mümkündür. Ayrıca telefonla sigorta kaydını öğrenmek de mümkündür. Bu konuda bilgi almak oldukça hızlı ve kolaydır. Bu konuda detaylı bilgi alabildiğiniz taktirde kandırılma riskiniz en aza inmektedir. Bu kayıtlarda aracın kilometresinin orijinal olup olmadığını da test edebilirsiniz.

Bazı araçların hasar gördüğü ve boyandığını anlamak için kaputuna bakmak yeterlidir. Aracın kaputuna baktığınızda renk dalgalanması, boya pıhtısı fark edilebilir. Değişmiş parçaların somun ve vidaları ile oynandığı için anahtar değen yerlerde boya atar ve vida kafalarının görüntüsü bozulur. Bu konuda yeterli ustalığa sahip olmadığını düşünen müşteriler bir uzmandan destek alabilirler.

Test Sürüşü ile Garanti Satış

Araba almak oldukça zahmetli bir süreç gerektirmektedir. Aracın her türlü inceleme aşmasından geçmiş olması bazı durumlarda yeterli gelmemektedir. Aracın satın aldıktan sonra kullanmaya başlayan sürücüler tamir hatalarını fark edebiliyor. Böylece ek masraflar kendini göstermeye başlıyor. Bu durumu önlemek adına test sürüşü gerçekleştirmek büyük öneme sahiptir.

Test sürüşü araç hakkında yanılma payını %40 oranında azaltmaktadır. Hatta iyi bir sürücü aracın kalitesini kısa süreli bir test sürüşünde hemen fark etmektedir. Test sürüşüne çıkmadan önce lastiklerin araçla aynı marka olup olmadığına dikkat edilmelidir. Eskimiş, yıpranmış ve aşınmış lastikler kabul edilmemelidir.

Lastiklerde çatlak olup olmadığı ve hava kaçağı ise test sürüşü ile tespit edilebilir.
Test sürüşünü yalnızca sakin ve sessiz bir yolda yapmak yeterli değildir. Şehir trafiğinde ya da otoban trafiğinde de aracın duruş- kalkış durumu kontrol edilmelidir. İyi bir alıcı test sürüşü sonucu debriyaj, motor, şanzıman, vites gibi önemli noktalardaki eksiklikleri kısa sürede fark edebilir.

yorumunuzu bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top