Daha iyi bir deneyim için lütfen tarayıcınızı Chrome, FIREFOX, Opera veya Internet Explorer 'a değiştirin.
İkinci El Alınan Elektronik Aletlerdeki Sorunlar

İkinci El Alınan Elektronik Aletlerdeki Sorunlar

Teknolojinin hayatımızda büyük ölçüde kolaylaştırmalar sağlamasıyla birlikte elektronik alet kullanımına ilgi ve talep yoğun şekilde artış göstermeye devam etmektedir. Ancak her bütçeye uygun ürünler piyasada bulunsa bile özellik, içerik ve estetik olarak üst sınıf ürünler yani ihtiyacımızı daha kaliteli ve hızlı bir biçimde karşılayacak teknolojik ürünler oldukça yüksek fiyatlarda raflarda yerini almaktadır. Bu nedenle birçok kullanıcı ikinci el ürünlere yönelmiş bulunmaktadır. Bu ürünlerin pazarı hem satıcı hem de alıcı için kârlı ve kaliteli hizmet sunmakta olsa bile, elektronik devreler sistemsel arızalara çok müsait ürünler içerir.

İkinci El Elektronik Aletlerde Sıkça Karşılaşabileceğimiz Sorunlar Nelerdir?

Ürünün Çalıntı Olma İhtimali

Pek çok insanın başına gelmese de fark etmeden çalıntı ürün alan ve bundan dolayı problem yaşayan insan sayısı oldukça fazladır. Peki, bir ürünün çalıntı olup olmadığını nasıl anlayabiliriz? Bu sorunun en temel cevabı, satıcıdan size satmış olduğu ürünün faturasını talep etmektir. Satıcı da ürünü ikinci el ve faturasız almış olabilir, peki bu durumda ne yapılmalı? Çalıntı ürünler ihbar edilmesiyle birlikte ”Çalıntı Veri Bankası” adı altında bir dosyalama sistemine kayıt edilir. Her elektronik ürünün üzerinde ve ya kutusunda yazan bir seri numarası vardır. Bu seri numarasını satın aldığınız ürünün sitesinden sorgulama yaparak ürünün durumunu öğrenebilirsiniz.

Batarya Durumu

Uzun süre ve hor kullanılmış cihazlarda batarya problemi sıkça karşılaşılan bir durumdur. Ürünün bataryasının değişip değişmediğini, eğer değişmediyse bataryasında bir problem olup olmadığını sorun. Mümkünse alışveriş sırasında ürünü test edin.

Ürünün Kullanılmaz Halde ve ya Az Ömürlü Olması İhtimali

Aslında birçok ikinci el teknolojik ürün alan tüketicilerin karşılaştığı en yaygın sorun budur. Ürünü internet ortamında ve ya satıcı tarafından size yanlış tanıtılmış olabilir. Alışveriş esnasında uzun süreli kullanma imkanınız olmadığı için bu sorunu fark edememiş olabilirsiniz. Bu durum biraz gözleminize biraz da şansınıza dayalı olarak değişebilir. Kalitesi ve fiyatına göre çok ucuz bir rakama satılan bir ürün ise kesinlikle temkinli yaklaşın. Alışveriş sırasında satıcının hareketlerini ve size yaklaşımını kesinlikle gözlemlemeyi unutmayın.

0/5 (0 Oy)

yorumunuzu bırakın


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top