Daha iyi bir deneyim için lütfen tarayıcınızı Chrome, FIREFOX, Opera veya Internet Explorer 'a değiştirin.
Emlak Sitelerinden Ev Bakmanın Mantığı

Emlak Sitelerinden Ev Bakmanın Mantığı

Emlak Sitelerinden Ev Bakmak

Ev sahibi olmak herkesin en büyük hayallerinden biridir. Hem gönlüne göre kendine ait hissedeceği bir evinin olması hem de geleceğe dair bir güvence olarak görülmesi bu hayali gerçekleştirmek adına insanları daha tasarruflu yaşamaya zorlamaktadır. Günümüzde yıllarca çalışıp belli bir birikime ulaştıktan sonra ancak ev sahibi olmak mümkün olabilmektedir.

Çoğu insanın çocuklarına bırakabileceği, hayatı boyunca kazandığı tüm parayla yapabildiği tek yatırım olarak kalabilmektedir. Bu kadar değerli bir yatırım için uzun araştırmalar yapmak da kaçınılmaz olmaktadır. Bazı insanlar ise ev almak yerine imkanları ölçüsünde kiralık evde yaşamayı tercih edebilmektedir. Hem ev almak hem de kiralamak için birçok evi incelemek ve en doğru, en mantıklı kararı vermek gerekmektedir.

Emlak Sitelerinde Filtreleme Seçenekleri

Artık mahalle arasındaki küçük emlakçıların yerini gayrimenkul ve yatırım firmaları ile internet üzerinden satılık, kiralık evleri görücüye çıkaran emlak siteleri almaya başlamıştır. İnsanlar, bu siteler üzerinden uzun araştırmalar yaparak, istedikleri özelliklere sahip evleri inceleme imkanı bulabilmektedir.

Ulaşım olanaklarının olması, okul, hastane ve alışveriş merkezlerine yakın olması gibi konuma dair filtreleme yaparak istenilen bölgedeki satılık veya kiralık ilanlarının çoğunu görme fırsatı bulabilmektedirler. Bu sitelerde aynı zamanda evin büyüklüğü, oda sayısı, manzarası, binanın yaşı, ısıtma türü, kaçıncı kat olduğu ve hatta eşyalı olup olmadığına kadar özellikler işaretlenerek uygun ilanlara bakma şansı bulunmaktadır.

Emlak Seçimi Ve Sonrası

İnternet üzerinden yapılan emlak incelemeleri sonrası çoğu insan beğendiği evi gidip görmek istemektedir. Burada dikkat edilmesi gereken konulardan biri emlak ilanlarını kimin verdiğidir. Her ne kadar bu siteler emlakçıyı müşterinin ayağına getirmiş olsa da aslında bir nevi emlakçıların dükkanını internet ortamına taşıması gibi de algılanabilir. Zira emlak sitelerinin çoğunda ilanların önemli bir kısmı emlakçılar tarafından oluşturulmuştur.

Yani müşteri evi almaya ya da kiralamaya karar verdiğinde, emlakçının komisyonunu ödemek zorunda kalacaktır. Bu sitelerde sahibinden verilen ilanlar da bir hayli fazladır. Ancak sahibinden yapılacak alışverişlerde ise emlak alım veya kiralama işleminin gerektirdiği prosedürlerle ilgili her türlü işin bizzat yapılması gerektiği de bilinmelidir.

0/5 (0 Oy)

yorumunuzu bırakın


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top