Daha iyi bir deneyim için lütfen tarayıcınızı Chrome, FIREFOX, Opera veya Internet Explorer 'a değiştirin.
Emlak Piyasası Neden Geriler?

Emlak Piyasası Neden Geriler?

Bir ülkede emlak piyasayı neden gerilerin sorusu oldukça karmaşık bir hiyerarşiye bağlıdır. O ülkenin siyasi istikrarı, vergi düzenlemeleri, yabancı dolaşımı, iyi imaj, güvenilirlik ve daha bir sürü bir birini tetikleyen mekanizma ile emlak piyasası yönlendirilir.

Ülkemizde yıllardır hızla yükselen değer olarak emlak piyasasını gördük, geçmiş 15 yıllık dilimde neredeyse ülke ekonomisine tek başına katkıda bulunan bir sektör halini aldı, peki ne oldu da bu sektör bir anda iniş eğilimine hızla girdi.

Ülkemize yapılmak istenen darbe girişimi ne kadar az zarar ile atlatılmış olsa da, bu yurt dışında bize yatırım yapacak olan yatırımcıları oldukça korkuttu ve yatırım yapma eğilimlerini başka ülkelere yönlendirdi. Belki de sizlerin de gözlemlediği bir şekilde şuan da ülkemize yatırım yapan yabancı memleketlerin başında Arap ülkeleri gelmektedir. Çünkü onlar bu ortamlara uzun yıllardır alışıklar.

Peki, yurt içi piyasa neden geri adım atıyor?

Bu da yurt içinde siyasi çekişmeler ve uzun yıllar yapılan gereksiz harcamalar sonucu biriken borçlar nedeni ile iç piyasaya ve yurt dışı mecralara olan toplu ödemelerin yapılması için gerekli olan parayı bulma girişiminden kaynaklanıyor.

Nasıl mı? Türkiye’nin kısa vade de ödemesi gereken para miktarı 220 milyar dolar civarı ( yurt dışı borç ) bu paranın ödenmesi için yapılacak ilk adım; faizlerin arttırılarak vatandaştan para toplamaktan geçiyor. Faizlerin arttırılması ile vatandaş elindeki parayı yatırımı başka yere yapmak yerine bankalara stoklayacak devlette bunu borç ödemede kullanacak, peki buraya kadar güzel ama faiz artırımı bu ülkede yatırımı olumsuz etkileyecek bunu bilmiyorlar mı? Ebetteki biliyorlar ama elde tutulacak başka dal kalmayınca başka çare kalmıyor. Gelen faiz artırımı sonucu emlak piyasası bir anda bıçak kesilmiş gibi durdu. Banka faizleri gayrimenkul alacakları düşündürmeyi bile geçti, 100 bin liralık daire banka faizi ile birlikte 10 yıllık geri dönüşümü 336 bin lira olmuş durumda. Her ne kadar geç kalınsa da, artık herkesin top yekûn tutumlu olması gerekiyor.

Yeni emlak düzeninde geri gidişleri göreceğiz, neden?

Çünkü bilinçli hareket etmeyen emlak piyasası bundan sonra daha yayılmacı politikalar düzenleyecek ve benimseyecek, bu doğrultuda Anadolu illeri daha modern inşaat alanlarına kavuşacak ve vatandaşlar daha çok kırsal alanlarda, yeşiller içinde bir yaşama geri dönüşü arar olacak. Emlak daha çok yatay büyüme gösterip olması gereken yere gelecektir. Önümüzde ki 5 yıl boyunca deniz ve yeşilin buluşma yerleri birbirinden güzel yapılaşmalar ile tanışacak ve emlak farklı boyutlar kazanacaktır.

0/5 (0 Oy)

yorumunuzu bırakın


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top