Daha iyi bir deneyim için lütfen tarayıcınızı Chrome, FIREFOX, Opera veya Internet Explorer 'a değiştirin.
  • Giriş
  • Kayıt

Blog Detay

Emlak Kiralama İşlemleri Nasıl Gerçekleşiyor

Emlak Kiralama İşlemleri Nasıl Gerçekleşiyor

Emlak kiralama işleminde öncelikle tutulacak yerin emlak şirketinden mi yoksa sahibinden mi kiralanacağına karar verilmelidir. Sahibinden kiralanan gayrimenkul için emlak komisyonu parası ödemezsiniz. Sahibinden yapılan emlak işlemleri bu bakımdan daha avantajlıdır. Bütçenizin durumuna ve emlağın bulunduğu konuma göre tercih yapmanız çok önemlidir. Evi gezip kira ve depozitosu ile ilgili gerekli şartları da konuştuktan sonra anlaşmayı onaylamak için kira sözleşmesi yapmanız gerekir.

Kira sözleşmesi nedir, nasıl yapılır?

Emlaktan yararlanma haklarının kiracıya ait olduğu ve bunun için ortaklaşa belirlenen kira bedelinin kiracı tarafından ödenmesinin kabul edildiği sözleşmeye kira sözleşmesi adı verilir. Kira sözleşmesi sürekli ya da süreksiz olarak yapılabilir. Kira sözleşmesi 6 ay, 1 yıl gibi belirli bir süre için yapılabileceği gibi süre belirtmeden de imzalanabilir. Kira kontratında iki tarafın da isim, soyisim, T.C. kimlik no ve irtibat bilgilerinin doğru ve eksiksiz bir şekilde yazılması gerekiyor.

Kira sözleşmesi yazılı veya sözlü olarak, nasıl tercih ediliyorsa o şekilde yapılır. Bu işlem yapıldıktan sonra mal sahibi ve kiracı borçlar kanuna göre bazı hak ve sorumluluklara sahip olmaktadır.

Kira sözleşmesi artış oranı

Kira artış oranı hesaplamaları konut ve işyerlerinde farklı şekilde uygulanır. Kanuna göre meskenlerde yapılacak zammın ÜFE (üretici fiyat endeksi) oranlarından yüksek olmaması gerekirken, işyerlerinde ise sözleşme serbestisi uygulanıyor. Not: 20 Eylül 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yer alan Yeni Ekonomi Paketi’ne göre, kira artış oranına dair üst sınır, üretici fiyatları yerine tüketici fiyatlarına göre belirlenecek.

Kiracının hak ve sorumlulukları

Kiracı kira bedelini sözleşme de belirtilen tarihlerde ödemekle sorumludur. Kullandığı elektrik, su giderlerini varsa aidatı ve bakım giderlerini de zamanında ödemelidir. Kiracı emlağa bilerek ve isteyerek zarar vermemelidir. Konut kurallarına uymalı ve komşularına saygılı davranmalıdır.

Mal sahibinin hak ve sorumlulukları

Emlak sahibi kiracısına gayrimenkülü teslim ettikten sonra konuta izinsiz olarak giriş-çıkış yapamaz. Emlak vergisini ve diğer yan giderleri ödemekle mal sahibi yükümlüdür. Kiralanan malın ayıplarından sorumlu olma borcu da yine gerçek mal sahibine aittir. Kiracı kira sözleşmesine aykırı davrandığında emlak sahibi uyarı amaçlı ihtarname gönderebilir. Olumsuz durumun devamı halinde kiracı aleyhine dava açılabilir.

Depozito

Emlak kiralanırken kiracıdan güvence için depozito bedeli alınabilir. Bu bedel 3 aylık kira ücretinin toplamını geçmemelidir. Kiracı evden ayrılırken evin durumuna bakılır, zarar görmüş yerler tamir edildikten sonra depozito bedelinden kalan para, genellikle kiracı evden ayrılırken iade edilir.

Kira kontratı her yıl yenilenir mi?

Taraflar arasında herhangi fesih bildirimi yapılmadıysa süre sonunda bir seneliğine daha yenilenmiş oluyor.

Sözleşmenin feshi

Kiralanan emlağın kullanım süresi dolduktan sonra sözleşmenin feshi yasal olarak gerçekleşiyor. Kiracının vefatı, iflas etmesi gibi önemli olaylar ise olağan üstü fesih durumuna sebep oluyor.

yorumunuzu bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top