Daha iyi bir deneyim için lütfen tarayıcınızı Chrome, FIREFOX, Opera veya Internet Explorer 'a değiştirin.
  • Giriş
  • Kayıt

Blog Detay

Emlak İle İlgili Bilinmeyen Şeyler

Emlak İle İlgili Bilinmeyen Şeyler

Emlak Nedir?

Ev, arsa, dükkan, tarla, fabrika gibi taşınabilir olmayan malların hepsine emlak yani gayrimenkul denir.

1 – Gayrimenkul Satışları Nasıl Yapılır?

Bir gayrimenkul yalnızca Tapu Sicil Müdürlüğü’nde satılabilir. Noterlerde yapılan işlemler genelde satış vaadi olarak adlandırılır. Tapu devri yapılırken gayrimenkulün bulunduğu Tapu Sicil Müdürlüğü’nce; satıcının nüfus cüzdanı aslı, tapu aslı ve vergi dairesinden alınan borcu yoktur kağıdı istenir. Alıcıdan ise nüfus cüzdanı aslı istenir. Bu belgelerle tapu devri işlemi gerçekleştirilir.

2 – Tapuda Alım Satım Vergi Oranları Nedir?

Tapu harcı bedeli alıcı ve satıcı arasında ikiye bölünerek ödenir. Peki tapu harcı bedeli ne kadardır? Bu miktar gayrimenkulün rayiç bedeli üzerinden belirlenir. Bu bedel alıcı ve satıcı için ayrı ayrı %2‘dir. Günümüzde 2019 yılı sonuna kadar tapu harcı indirimi uygulanmıştır. Söz konusu indirim %2’den %1.5‘a düşürülmesi olarak kararlaştırılmıştır.

3 – Apartman Girişinde Oturanların Asansör Giderlerine Katılımı Nasıl Gerçekleşir?

Genelde uygulanan, giriş kat maliklerinin asansör bakım bedelinden muaf tutulmasıdır. Bina yönetim planında böyle bir madde yoksa yönetim planında değişiklik talep edebilirsiniz.

4 – Binalarda Yönetici Seçimi Nasıl Yapılır?

Bağımsız daire sayısı en az 8 veya daha fazla olan, kat mülkiyetine tabi olan binalarda bir yönetici belirlemek zorunludur. Fakat bu daireler tek bir kişinin mülkiyetinde ise malik kanunlara göre yönetici sayılır. Yönetici kanunen bina sorunları ile doğrudan ilgi halinde olmak durumundadır.

5 – Oturmadığım Gayrimenkulün Apartman Giderlerini Karşılamak Zorunda Mıyım?

Tapu sahibi olan malik gayrimenkulde aktif olarak otursun ya da oturmasın aidat veya diğer giderler için çıkan bedelleri ödemek ile yükümlüdür. Ödemelerinizi yapmadığınız takdirde bina yöneticisi hakkınızda icra takibi başlatabilir. Eğer sahibi olduğunuz gayrimenkulde kiracı ikamet ediyorsa bina aidatının ödenmesi kiracının yükümlülüğüdür.

6 – Su veya Elektrik Saatleri Ortak Kullanımda ise Ücretlendirme Nasıl Bölüştürülür?

Bu durumda olanlar için ortak kullanımda olan elektrik, su gibi ihtiyaçların muhtelif bölüştürme usulleri vardır. Fakat bu usullerden herhangi birisi için adildir denemez. Peki, ne gibi sorunlar çıkabilir? Mesela yaz aylarında tatile gidenler masrafları yaz aylarında bölüşmek istemeyecek, yine çocuğu olanlar çocuğun kullanım payını katmak istemeyecek, balkon kullanmayanlar balkonunu yıkayanlarla aynı bedeli ödemek istemeyecek, gündüz evde olmayanlar gündüz evde olanlar ile bir tutulup masrafları ödemek istemeyeceklerdir. Bu durumda bina içerisinde oldukça fazla sorun çıkacaktır. Bu sebeplerden dolayı yönetim planında yer alan sistem herkese tam olarak uygulanır. Buna göre tapu sahibi olduğu halde hiç evde oturmayan kişiler de ortak giderlere katılmak zorunda kalacaktır.

7 – Bir Gayrimenkulü Kiralarken Alınan Depozito Senedi ile Hakkımda İşlem Yapılabilir mi?

Bir gayrimenkulü kiralarken mülk sahibinin kiracıdan aldığı senedin yanına veya arkasına ‘depozito içindir.’ ibaresi eklenmelidir. Kiracı evi tutarken kira sözleşmesindeki maddelere onay vererek imzalar. Örneğin; kira kontratında ‘evin boya-badanalı teslim edilmesi’ ibaresi varsa, kiracı evi boşaltırken boya badana yaptırmakla yükümlüdür. Kiracı boya badana yaptırmayıp evi boşaltıp giderse mülk sahibi yasal hakkı olarak elindeki depozito senedini işleme koyar.

8 – Emlakçı Bedeli Nedir? Hangi Durumlarda Emlakçı Bedeli Ödenir?

Emlak danışmanları verdikleri hizmetler karşılığında emlak yasası ile belirlenmiş olan bazı ücretler alır. Satış işlemlerinde %3+KDV, kiralama işlemlerinde ise bir kira bedeli alır. Yapılan son güncellemede emlak danışmanlarının %3+KDV olan hizmet bedelleri %2+KDV olarak indirilmiştir.

9 – Kiracı Kirayı Geç Öderse Ne Olur?

Kiracı ödemekle yükümlü olduğu gayrimenkul kullanım bedelini her ay belirtilen süre içerisinde ödemek durumundadır. Ay içerisinde ödenmeyen kiralarda mülk sahibi kiracının kira bedelini ödemesi için ihtar çeker. İhtar çekilmesi işlemi sonrasında kiracıya 30 gün zaman verilir. Bu süreçte kiracı ödeme yaparsa çekilen ihtarın bir yaptırımı yoktur. Fakat yıl içerisinde bu durum ikinci kez tekrarlanırsa 2. ihtar olarak kiracının evi boşaltması istenebilir.

10 – Kira Kontratının Süresi Ne Kadardır?

Genel olarak konutlarda kira sözleşmesi bir yıl olarak yapılır. Bir yılın sonunda malik ile kiracı arasında herhangi bir sorun yaşanmaması halinde kira kontratı otomatik olarak kendisini yeniler. Fakat bazı durumlarda malik bir yılın sonunda tekrar kontrat yapmak isteyebilir. Yeni kontrat yapılırsa eski olan sözleşme iptal olarak sayılır. Ticari gayrimenkullerde bu durum değişebilir. Uzun süreli kira sözleşmelerinde kiracı devir hakkı isteyebilir. Eğer malik devir hakkını kabul ederse; devir hakkı kira kontratına eklenmelidir.

yorumunuzu bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top