Daha iyi bir deneyim için lütfen tarayıcınızı Chrome, FIREFOX, Opera veya Internet Explorer 'a değiştirin.
  • Giriş
  • Kayıt

Blog Detay

Araba Neden Yağ Yakar?

Araba Neden Yağ Yakar?

Motorlu araçlarda motorun yağ yakması veya yağ eksiltmesi araçta çok ciddi bir sorunun olduğunu göstermektedir. Otomobilinizin yağ yakması aracınız ve sizin için güvenlik tehlikesi meydana getirir. Motorun yağ yakmasının en temel sebebi motorun içinde yer alan sızdırmaz contaların hasar görmesi veya uzun yıllar boyunca eskimesine karşın görevini yerine getirememesi ile olur. Ayrıca segmanların gevşemesi de aracın yağ yakmasına neden olur. Bu durumda yağ motora karışır ve yanma odasına geçer.

Yanma odasında yakıtla beraber ateşlenen yağ egzozdan çıkarken mavi bir renge dönüşür. Bununla beraber aracınızın yağ seviyesi zamanla düşer ve tehlikeli bir durum meydana gelir. Yeni nesil araçlarda bulunan turbo sistemlerinin arızalanması sonucu da yağ egzoz bölüme geçebilir ve eksilebilir ve egzozdan mavi veya gri duman atabilir.

Aracın Yağ Yakması Nasıl Anlaşılır?

Öncelikle aracın düzenli olarak yağ ölçümü ve değişimi yapılmalıdır, bu değişimler yapılırken kaputun altında yer alan yağ çubuğu kontrol edilerek gerçekleşen kayıplar kontrol edilebilir, ayrıca kritik seviyede azalan yağ bazı araçlar tarafından sürücüye kumanda ünitesinde bir uyarı olarak gösterilebiliyor.

Egzozda meydana gelen aşırı is ve siyahlık gibi daha önce meydana gelmeyen değişiklikler araçta meydana gelen bir sorunun hatta ve hatta aracın yağ yaktığına işaret edebilir. Her ne şekilde olursa olsun düzenli olarak kontrol etmek aracınızın ve sizin için emniyetli bir sürüş sağlar.

Motor Yağının Eksilmesi Her zaman Anormal midir?

Araç yağ yaktığı zaman en yakın servisten profesyonel bir destek alınmalıdır fakat bazı durumlarda aracın yağ yakması normal karşılanabilir. Bunlar ilk olarak 500.000 km barajını geçen araçlar için geçerlidir. Eğer aracınız 300.000 km dolaylarında yağ yakmaya başladıysa bu bir sorunun varlığına işarettir. Eğer aracınız yıl olarak çok eskiyse bu motorun yağ yakmasına sebep olabilir.

Motorda bulunan bazı parçalar, çok dikkatli kullanılsa bile zamanla oluşabilecek deformasyonlara karşı savunmasız kalırlar. Bu deformasyonlar zamanla araçta performans kayıplarına ve yağ yakma gibi sorunlara neden olur. Bu tip durumlarda yağ yakmanın normal karşılanması fakat profesyonel bir servisten destek alınması gerekmektedir.

Yağ Yakan Araca Yağ Eklenmeli midir?

Araba mekanik parçaların bir araya geldiği bir makine olarak varsayılır. Bu makine fiziksel olarak hareket eder ve çalışır. Çalışan bu parçaların birbirine sürtünmesi çoğu zaman istenmez ve çeşitli yağlar kullanılır. Piston bu parçalardan biridir. Pistonda yağ eksilmesine karşın sürtünme artar ve bu da aracınıza ciddi maddi zararlar verebilir. Bu yüzden hiçbir zaman yağsız bırakılmamalı ve gerektiği kadar yağ eklenmelidir.

yorumunuzu bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top