Daha iyi bir deneyim için lütfen tarayıcınızı Chrome, FIREFOX, Opera veya Internet Explorer 'a değiştirin.
Araba Ekspertiz Hizmeti Güvenilir Midir?

Araba Ekspertiz Hizmeti Güvenilir Midir?

Oto Ekspertiz Nedir

İlk olarak ekspertiz kelimesinin Türkçe karşılığını belirtelim. Ekspertiz kavramı expert (uzman) adlı kelimeden türetilmiştir. Expert kelimesi ise Türkçe diline eksper olarak çevrilmiştir. Eksper ise herhangi bir konuda teknik anlamda bilgisi olan insan anlamına gelmektedir. Peki oto ekspertiz nedir? Oto ekspertiz hizmeti nasıl yapılır? Bu hizmet güvenli midir?

Oto ekspertiz otomobil ustalarının cihaz ve aletlerle arabaları ayrıntılı bir şekilde inceleyerek onlar hakkındaki görüşlerini bildirmesidir. Oto expertiz denilen işlem arabanın tüm kazalarını değişen parçalarını bozulan yerleri de dahil tüm ayrıntıların öğrenilmesini sağlar. Ekspertiz yapılmadan ikinci el otomobil satın alınması durumunda çok sıkıntılı durumlarla karşı karşıya kalınacağından bu işlem yapılmadan ikinci el araba satın almamalısınız.

Peki, Neden Oto Ekspertiz Yaptırmadan İkinci El Araba Almamalısınız?

Piyasada birçok ikinci el araba ilanı bulunmaktadır. 10 gün kullanılmış tan boyasıza kadar. Bunların doğru olduğunu nereden biliyoruz. Tabi ki bilmiyoruz. İşte araç ekspertiz yaptırılarak bu bilgilerin hepsine doğru bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Oto Ekspertiz Nasıl Yapılır?

Oto ekspertiz aracın birçok cihaza bağlanarak makine ortamında test edilerek yapılmaktadır. Test adım adım yapılmaktadır. İnceleme yapılacak araçta öncelikle motor daha sonra boya, kaporta, kaza gibi durumları kontrol edilmektedir. Bundan sonra DYNO (Dinamometre) adı verdiğimiz kontrol, motor gücü ölçümleri, tork bölümü ölçümü şanzımanda aralık değerlendirmesi aktarma yerlerindeki sürtünme kayıplarının değerlendirmesi ve tekerlek gücü değerlendirmesi gibi bütün bölümler en ince ayrıntısına kadar incelenmektedir.

Bunun sonunda arabanın hasar güç vs. her şey hakkında bir rapor hazırlanır. Tüm bu testlere ek olarak bir de el freni testi yapılır. El freni testi ile araba ekspertiz işleriniz güvenli devam eder. El freni test sisteminin özellikleri aşağıda bulunduğu gibidir.

1. Maksimum sol + sağ fren güç değerlendirmesi
2. Frenleme şiddetine bakarak araba tekerleklerinin katkı payının değerlendirmesi.
3. Sağ + sol tekerlek fark yüzde değerlendirmesi
4.Kol kuvveti değerlendirmesi
5. Fren sistemi yeterlilik değerlendirmesi

Peki, Bu İşlemler Güvenli Midir?

Evet güvenlidir. Bu işlemlerde genellikle güven konusunda sorun yoktur fakat bazı araç ekspertiz yapan ustalar sizi yanılgıya uğratabilir. Sonuç olarak oto ekspertiz yapmadan araba almayın. Eğer alırsanız büyük sıkıntılar çekebilirsiniz.

0/5 (0 Oy)

yorumunuzu bırakın


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top